Donald Trump lançon koleksionin e kartave dixhitale NFT si superhero për 99 dollarë

16/12/2022 11:35

Ish-presidenti i SHBA Donald Trump ka lançuar një koleksion kartash tregtare dixhitale ku shfaqet i animuar si një superhero apo si austronaut.

“Këto karta me botim të kufizuar paraqesin art të mahnitshëm të jetës dhe karrierës sime”, tha Trump.

Trump postoi një video promovuese në platformën e tij të mediave sociale, Truth Social. Klipi shfaqte një version të animuar të ish-presidentit përpara Kullës Trump në Nju Jork, i cili shqyen këmishën e tij për të zbuluar një kostum superheroi të zbukuruar me shkronjën T ndërsa qëllonte me lazer nga sytë e tij.

“Tokenat e pandryshueshme (NFT) janë shumë të ngjashme me një kartë bejsbolli, por shpresojmë shumë më emocionuese”, tha Trump.

Ai shtoi se kartat, që kushtojnë 99 dollarë secila, do të ishin një dhuratë e shkëlqyer për Krishtlindje, ndërsa blerësit do të përfshihen gjithashtu në një lotari, me mundësinë për të fituar çmime, që përfshin një darkë gala ose një lojë golfi me Trump.

NFT-të janë shpallur si përgjigje dixhitale për koleksionet, por kritikët kanë paralajmëruar për rreziqet në treg. Asetet të një lloji në botën dixhitale mund të blihen dhe shiten si çdo pjesë tjetër e pronës, por nuk kanë formën e tyre të prekshme.

Njoftimi është kritikuar nga përdoruesit e mediave sociale, me republikanë të profilit të lartë që kanë folur gjithashtu.

“Unë nuk mund ta bëj më këtë. Kushdo i përfshirë në projekt duhet të pushohet sot”, tha Steve Bannon, ish-shef strateg i zotit Trump, në lidhje me NFT-të në podkastin e tij.

Të tjerë spekuluan se shitja e NFT-ve ishte për të ndihmuar në financimin e betejave ligjore në të cilat është përfshirë Trump.

“Këto Kartela Tregtare Dixhitale nuk janë politike dhe nuk kanë të bëjnë me asnjë fushatë politike,” tha ai.

 

Top Channel