‘Përndjekësi i çmendur’ sulmon makinën e Musk ndërsa kërcënon veprime ligjore ndaj studentit që gjurmonte avionin e tij privat

15/12/2022 16:01

Elon Musk ka kërcënuar se do të ndërmarrë veprime ligjore kundër një llogarie në Twitter që gjurmonte avionin e tij privat pasi një ‘përndjekës i çmendur’ sulmoi makinën që mbante djalin e tij të vogël.

Jack Sweeney, një student dhe programues, i cili filloi llogarinë @elonjet për ndjekjen e fluturimeve akuzohet nga Musk.

“Mbrëmë, makina që mbante lil X në LA u ndoq nga një përndjekës i çmendur (duke menduar se isha unë), i cili më vonë bllokoi makinën të lëvizte”, shkroi Musk.

“Po ndërmerren veprime ligjore kundër Sweeney dhe organizatave që mbështetën dëmtimin e familjes sime”, shtoi ai.

Kjo erdhi menjëherë pasi llogaria @elonjet e Sweeney, e cila ka më shumë se 526,000 ndjekës, u pezullua nga Twitter , pavarësisht një premtimi të Musk për ta mbajtur atë për shkak të parimeve të tij të lirisë së fjalës.

Musk njoftoi gjithashtu një rregull i ri për të gjithë përdoruesit ku nuk ka më shpërndarje të vendndodhjes aktuale të askujt.

“Çdo llogari që doxxon informacionin e vendndodhjes në kohë reale të kujtdo do të pezullohet, pasi është një shkelje e sigurisë fizike,” shkroi Musk në Twitter.

“Doxxing” i referohet zbulimit në internet të identitetit, adresës ose detajeve të tjera personale të dikujt.

Nuk është e qartë se çfarë veprimi ligjor mund të ndërmarrë Musk kundër Sweeney për një llogari që postonte automatikisht informacionin publik të fluturimit.

“Ai tha se kjo është liria e fjalës dhe ai po bën të kundërtën,” tha 20-vjeçari, ndërsa përshkroi zgjimin nga një lumë mesazhesh nga njerëzit që panë se @elonjet ishte pezulluar.

Filloi në vitin 2020 kur  Sweeney ishte adoleshent, llogaria postoi automatikisht fluturimet e avionit Gulfstream me një hartë dhe një vlerësim të sasisë së karburantit të avionit dhe emetimeve të karbonit që shpenzoi.

Më vonë, llogaria e tij personale u pezullua gjithashtu, me një mesazh që thoshte se shkelte rregullat e Twitter kundër manipulimit të platformës.

Vitin e kaluar, studenti i Universitetit të Floridës Qendrore tha se Musk i dërgoi atij një mesazh privat duke i ofruar 5,000 dollarë për të hequr llogarinë e gjurmimit të avionëve, duke përmendur shqetësimet e sigurisë.

Por pasi bleu Twitter për 44 miliardë dollarë në fund të tetorit, Musk tha se do ta linte të qëndronte.

Sweeney gjithashtu drejtonte llogari të ngjashme “bot” që gjurmonin aeroplanët e tjerë të famshëm, si ato të përdorura nga Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg dhe oligarkë të ndryshëm rusë.

Top Channel