Shpresat e Anglisë për të fituar Kupën e Botës mund të ishin shuar, por dyshja e Manchester Cityt, Kyle Walker dhe John Stones nuk donin të largoheshin nga Katari plotësisht me duar bosh, duke marrë në shtëpi një mace endacake miqësore në bazën e tyre stërvitore.

Anglia doli kundër Francës të shtunën, e cila arriti një fitore të guximshme 2-1 në çerekfinale.

Macja, të cilës Stones e quajti Dave, do t’i duhet të kalojë katër muaj në karantinë para se të mund të ribashkohet me dyshen e Cityt.

“Ai ishte atje vetëm një ditë, kështu që ne e adoptuam atë, unë dhe Stonesy-n”, tha Walker për kanalin zyrtar të medias të Federatës së Futbollit.

“Dave është i mirëpritur në tryezë … Disa njerëz vërtet nuk i pëlqejnë macet, por unë e dua atë. Çdo natë ai rrinte atje duke pritur ushqimin e tij ”, shtoi Stones.

Me vizitat e improvizuara në stadiume, seancat stërvitore dhe konferencat për shtyp, macet kanë vjedhur vëmendjen në Kupën e Botës të Katarit 2022.

Macet u panë në anën e fushës gjatë seancave stërvitore të Francës më herët në turne, ku sulmuesi Randal Kolo Muani bëri shaka me gazetarët se ai mendonte se shoku i skuadrës Ousmane Dembele kishte frikë nga kafshët.

“Ka mace që enden jashtë. Kur hamë jashtë, ka mace që shëtisin përreth. Dhe Ousmane ka frikë prej tyre. Kjo i bën të gjithë të qeshin”, tha ai.

Ndërkohë, sulmuesi brazilian Vinicius Jr. u ndërpre nga një mace kur foli në një konferencë shtypi javën e kaluar. Një anëtar i stafit të Brazilit u pa duke përkëdhelur kafshën, përpara se ta merrte dhe ta lëshonte nga ana e tavolinës.

Top Channel