Kroacia është kualifikuar në çerekfinale pas një ndeshjeje të gjatë dhe sfilitëse, duke kualifikuar Japoninë.

105+2′ Mbyllet shtesa e parë, ndeshja vijon në barazim 1-1

90+4′ Mbyllen 90-minutat në barazim 1-1, ndeshja shkon në shtesë

55′ Kroacia rikthen baraspeshën, Perisiç shënon me kokë pas harkimit të Lovren

43′ Gooooool! Po i vinte rrotull dhe më në fund Japonia gjen golin, është Maeda që përfitoi në zonë dhe me portën në dispozicion nuk gaboi

40′ Situatë e rrezikshme në zonën e Kroacisë, Kamada lëviz mirë dhe gjen mundësinë për të goditur, por nuk gjen kuadratin e ballkanasve

28′ Sërish mundësia për Kroacinë, Perisiç devijon harkimin e Barisiç por Kramariç më pas nuk ia del të bëjë devijimin final për ta dërguar topin në rrjetë

8′ Shans i shkëlqyer për Kroacinë, me Perisiç që përfiton nga një gabim i Tomiyasu, por në fund edhe sulmuesi i Tottenham nuk mbyll në mënyrën e duhur aksionin

2′ Shfaqen menjëherë të rrezikshëm japonezët teksa goditja me kokë Taniguchit përfundon shumë pranë kuadratit të Livakoviç

Pasi mposhti Spanjën dhe Gjermaninë për ta mbyllur në vendin e parë grupin, Japonia synon të vijojë me surprizat në Botëror teksa përballë ka Nënkampionët e Botës, Kroacinë me Ballkanasit të udhëhequr nga Luka Modriç pretendojnë të përsërisin rrugëtimin e vitit 2018.

Formacionet zyrtare:

Top Channel