“Jetë, siguri dhe drejtësi”/ Ministri ukrainas i Mbrojtjes ofertë për të gjithë trupat ruse që dorëzojnë armët

07/10/2022 15:53

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov u kërkoi trupave ruse të vijës së parë të dorëzojnë armët, duke i premtuar “jetë, siguri dhe drejtësi”.

Me anë të një video, Reznikov foli në rusisht ku paralajmëroi se “mijëra djem rusë do të vdesin”, pasi forcat e Moskës vazhdojnë të pësojnë humbje.

Ndërsa luftëtarët ukrainas përparojnë në rajonin jugor të Khersonit, sipas CNN Kievi ka pohuar se njësitë ruse kanë pësuar humbje dhe po përpiqen të evakuojnë të plagosurit e tyre përtej lumit Dnipro.

Çfarë thotë Moska:

Presidenti Vladimir Putin ka pretenduar në mënyrë të rreme se një nga arsyet pse Rusia pushtoi Ukrainën ishte ndalimi i një gjenocidi që po kryhej kundër rusishtfolësve.

“Ju e dini që në Ukrainë nuk po çlironi askënd”, tha Reznikov, duke pretenduar se forcat e armatosura ruse u mashtruan dhe u tradhtuan kur u dërguan vendet ukrainase në fillim të luftës.

“Shumë prej jush e kanë kuptuar tashmë se nuk jeni dërguar të vdisni për një kauzë të drejtë. Ndoshta kjo është arsyeja pse [Presidenti] juaj fshihet në një bunker dhe nuk godet me grusht pranë jush. Ai ka frikë nga mprehtësia juaj, përbuzja dhe zemërimi juaj i justifikuar”, shtoi më tej ai.

Reznikov e krahasoi Putinin me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili është fotografuar me trupat e vendit të tij në vijën e frontit.

“Presidenti ynë është me ushtrinë e tij. Ku është i juaji?”, pyeti Reznikov.

Top Channel