Mbretëresha Elizabet II mbylli sytë më tetë shtator në moshën 96-vjeçare, pas shtatë dekadash në fron.

Pas ceremonive disa ditore, këtë të mërkurë arkivoli i monarkes ka mbërritur në Pallatin e Westminsterit.

Që pas lajmit të vdekjes mijëra njerëz janë mbledhur në sheshe, për të ndjekur intenerarin e arkëmortit të Mbretëreshës.

Në kohën kur Elizabet u bë mbretëreshë në vitin 1952, ajo ishte tashmë nënë e dy fëmijëve. Karli lindi në 1948, një vit pas martesës së saj, dhe Anne dy vjet më vonë në 1950.

Elizabet shpesh ndahej nga fëmijët e saj të vegjël, edhe para se të bëhej mbretëreshë, pasi kishte marrë përsipër angazhimet e babait të saj të sëmurë.

Por pas ngjitjes në fron në moshën 25-vjeçare, vitet e para të mbretërimit të saj iu kushtuan vetëm ndjekjes së gjurmëve të babait, duke provuar se ishte mjaft e mirë për këtë punë.

Kjo nënkuptonte periudha më të gjata larg fëmijëve. Vetëm në vitet 1960, kur ajo lindi Andrew dhe Edward, mbretëresha ishte në gjendje të balanconte rolet e saj si monarke dhe nënë në mënyrë më të barabartë.
Më poshtë do të ndiqni një vështrim të disa nga momenteve më të famshme të ballkonit të Mbretëreshës që qëndroi për 70 vite në fron.
Duka dhe Dukesha e Jorkut me Mbretin George V dhe Mbretëreshën Mary dhe Princeshën Elizabeth, në ballkonin e Pallatit Buckingham. 1927
1927: Vetëm një vjeç, Princesha Elizabeth shfaqet në ballkonin e Pallatit Buckingham.
(LR) Mbretëresha Elizabeth (më vonë Nëna Mbretëreshë), Princesha Elizabeth (mbretëresha Elizabeta II e sotme), Princesha Margaret dhe Mbreti George VI pas kurorëzimit të tij, në ballkonin e Pallatit Buckingham, Londër.
1937: Princesha Elizabeth (në mes) pas kurorëzimit të Mbretit George VI pas abdikimit të vëllait të tij Mbretit Edward VIII
Foto: AP FILE - Ky është një qershor. 2, 1953 fotografi në dosje e Mbretëreshës Elizabeth II të Britanisë dhe Princit Philip, Duka i Edinburgut, teksa u përshëndesin përkrahësve nga ballkoni në Pallatin Buckingham, pas kurorëzimit të saj në Westminster Abbey. Londra. (AP Photo/Leslie Priest, Dosja)
1953: Mbretëresha përshëndet mbështetësit pas kurorëzimit të saj në Westminster Abbey
1957: Nga e majta në të djathtë; Nëna Mbretëreshë, Dukesha e Kentit, Mbretëresha, Princesha Anne, Dukesha e Gloucesterit, Princesha Royal, Princesha Margaret, Duka i Gloucesterit, Duka i Edinburgut dhe Princi Charles
1957:Në ballkon Nëna Mbretëreshë, Dukesha e Kentit, Mbretëresha, Princesha Anne, Dukesha e Gloucesterit, Princesha Royal, Princesha Margaret, Duka i Gloucesterit, Duka i Edinburgut dhe Princi Charles
1971: Earl of St Andrews, Zonja Helen Windsor, Princesha Anne, Zonja Sarah Armstrong-Jones, Nëna Mbretëreshë, Princi Eduard, Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut
1971: Earl of St Andrews, Zonja Helen Windsor, Princesha Anne, Zonja Sarah Armstrong-Jones, Nëna Mbretëreshë, Princi Eduard, Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut
1964: Mbretëresha Elizabeth II në ballkonin e Pallatit Buckingham, duke mbajtur djalin 12-javor Princ Eduard pas ceremonisë së Trooping the Color. Nga e majta në të djathtë, Nëna Mbretëreshë, Mbretëresha, Princi Andrew dhe Duka i Edinburgut.
1964: Mbretëresha në ballkonin e Pallatit Buckingham, duke mbajtur djalin 12-javor Princ Edward pas Trooping the Colour. Gjithashtu aty janë Nëna Mbretëreshë, Mbretëresha, Princi Andrew dhe Duka i Edinburgut
Fotografia e dosjes e datës 7/6/1977 e, nga e majta, Earl Mountbatten i Birmanisë, Mbretëresha Elizabeth II dhe Duka i Edinburgut duke valëvitur nga ballkoni i Pallatit Buckingham pas procesionit të Jubileut të Argjendtë. Data e lëshimit: e diel 30 janar 2022.
1977: Mbretëresha dhe Princi Philip bashkohen nga Earl Mountbatten pas procesionit të Jubileut të Argjendtë
PA NEWS FOTO 17/6/85 PRINCE CHARLES ME PRINCESS DIANA, BABY PRINCE HENRI, PRINCE WILLIAM, Duka i EDINBURGH, PRINCE EDWARD, MBRETESHERËN DHE PRINCESËN ANNE PRINCËS ANNE PRINCËN PRINCËN PRINCËN PRINCË TË PARAQITJES NË BALKONIN E PARAQITJES,
1985: Karli III, Harry (qëndron në krahët e tij), Princeshë Diana, Princesha Anne dhe Princ Edward.
Katër breza të familjes mbretërore, LR: Mbretëresha, Princi i Uellsit, Nëna Mbretëreshë, Princesha e Uellsit dhe Zonja Gabriella Windsor, vajza e Princit të Kentit.
1992: Katër breza të familjes mbretërore. Mbretëresha, Princi i Uellsit, Nëna Mbretëreshë, Princesha e Uellsit dhe Zonja Gabriella Windsor, vajza e Princit të Kentit
Mbretëresha (C) përshëndet në ballkonin e Pallatit Buckingham, Londër, për ceremoninë e Trupave të Ngjyrave. (LR) Kontesha e Wessex, Nëna Mbretëreshë, Earl of Wessex, Duka i Edinburgh, Princesha Margaret dhe Princi i Uellsit.
2000: Mbretëresha përshëndet turmat nga ballkoni i Pallatit Buckingham për ceremoninë e Trupave të Ngjyrave. Të pranishëm: Kontesha e Wessex, Nëna Mbretëreshë, Earl of Wessex, Duka i Edinburgh, Princesha Margaret dhe Princi i Uellsit
Mbretëresha e Britanisë Ellizabeth II e rrethuar nga familja e saj shikon nga ballkoni i Pallatit Buckingham gjatë festimeve të Jubileut të Artë në Londrën qendrore. Sixhadeja e qëndisur posaçërisht është bërë nga fëmijë nga shteti i përbashkët. *.., dhe e quajti "Ylberi i dëshirave".
2002: Mbretëresha dhe familja e saj shikojnë nga ballkoni i Pallatit Buckingham gjatë festimeve të Jubileut të Artë
(majtas - djathtas) Camilla, Dukesha e Cornwall-it, Princi Charles, Mbretëresha Elizabeth II, Princi William, Catherine, Dukesha e Kembrixhit dhe Princi Harry qëndrojnë në ballkonin e Pallatit Buckingham gjatë festimeve të Jubileut të Diamantit në Londrën qendrore.
2012: Dukesha e Cornwall, Princi Karl, Mbretëresha Elizabet II, Princi William, Dukesha e Kembrixhit dhe Princi Harry qëndrojnë në ballkonin në Pallatin Buckingham
11/06/16 e Mbretëreshës Elizabeth II duke u bashkuar me anëtarët e familjes mbretërore, duke përfshirë Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit me fëmijët e tyre Princeshën Charlotte dhe Princin George, në ballkonin e Pallatit Buckingham, në qendër të Londrës pasi morën pjesë në ceremoninë e Trooping the Color si Mbretëresha feston ditëlindjen e saj zyrtare. I
2016: Një brez i ri i bashkohet Mbretëreshës me Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit dhe fëmijët e tyre Princeshën Charlotte dhe Princin George
Mbretëresha dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore, përfshirë Meghan, në ballkonin e Buckingham Place për të njohur turmën pas ceremonisë së Trooping the Color
2019: Mbretëreshës i bashkohet Meghan, Dukesha e Sussex-it, një vit pas martesës së saj me Princin Harry. Aty janë edhe fëmijët e Mbretëreshës e familjarë të tyre.
Tetëmbëdhjetë anëtarë të familjes mbretërore u shfaqën në ballkon
2022: Festimet e Jubileut Platinum të Mbretëreshës.

Top Channel