Publikohen emrat e 28 kandidatëve për topin e artë për vitin 2022.

Ky çmim personal do të jepet në datën 17 tetor në Paris nga France futboll.

Me shumë gjasa do të fitohet nga futbollisti francez Karim Benzema pas një sezoni spektakolar që u kurorëzua me tre trofe Champions League, kampionati spanjoll dhe superkupa e Ruropës.

Një vit më parë këtë çmim e fitoi Lionel Messi, ndërsa këtë radhë nuk është fare në listë.

Kandidatët për çmimin prestigjioz Topi i Artë janë:

Thibaut Courtois – Real Madrid

Rafael Leao – AC Milan
Christopher Nkunku – RB Leipzig
Mohamed Salah – Liverpool
Joshua Kimmich – Bayern Munich
Trent Alexander-Arnold – Liverpool
Bernardo Silva – Manchester City
Luis Diaz – Liverpool
Robert Lewandowski – Barcelona
Riyad Mahrez – Manchester City
Casemiro – Real Madrid
Heung-Min Son – Tottenham
Fabinho – Liverpool
Karim Benzema – Real Madrid
Mike Maignan – AC Milan
Harry Kane – Tottenha
Darvin Nunez – Liverpool
Phil Foden – Manchester City

Sadio Mane – Bayern Munich

Sebastian Haller – Dortmund
Luka Modric – Real Madrid
Antonio Rudiger – Real Madrid

Cristiano Ronaldo – Manchester United

Kevin De Bruyne – Manchester City

Dushan Vlahovic – Juventus

Virgil van Dijk – Liverpool

Joao Cancelo – Manchester City

Kylian Mbappe – PSG

Erling Haaland – Manchester City

Top Channel