37-vjeçar nga Danimarka, policia arreston autorin e sulmit me shigjeta në Norvegji

14/10/2021 07:52

Një 37-vjeçar danez është arrestuar nga policia norvegjeze si autor i sulmit me shigjeta ku mbetën të vdekur 5 persona dhe të lënduar 2 të tjerë. Identiteti i tij nuk është bërë akoma publik por ai është dërguar në një stacion policie.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në qytetin e Kongsberg, 85 km në jug-perëndim të kryeqytetit Oslo në orën 18:13 sipas orës lokale. Policia dyshon se ai ka vepruar i vetëm dhe po vazhdon hetimet për të zbuluar nëse sulmi lidhet me ndonjë akt terrorist.

Për ngjarjen në fjalë ka folur edhe kryeministrja e Norvegjisë, Erna Solberg e cila ka thënë se ky është një sulm tmerrues.
“Unë e kuptoj se shumë njerëz kanë frikë, por është e rëndësishme të theksoj se policia tani ka marrë kontrollin”- tha ajo në një konferencë për mediat.

FOTO GALERI
1/9

Top Channel