Kinematë në të gjithë botën po përgatiten për ardhjen e fansave të James Bond për filmin e shumëpritur “Nuk ka kohë për vdekje”, dhe Daniel Craig pranon se ishte i pushtuar nga emocionet në ditën e fundit të xhirimeve.

“Po binte shi. Në studion e Pinewood, i gjithë ekipi duartrokiti. Ishte shumë mbresëlënës – si një antiklimaks. Kanë kaluar gati 16 vjet të jetës sime”, tha Craig për gazetën gjermane Bild para premierës në Londër të Jamesit të tij të pestë dhe të fundit Film Bond.

“James Bond nuk qau, unë qava,” tha aktori 53-vjeçar, të cilit ky është filmi i pestë dhe i fundit për Agjenti Sekret 007. Filmi i ri i Bond, i cili është shtyrë disa herë për shkak të pandemisë, festoi premierën botërore të martën në Londër, dhe do të fillojë të shfaqet në kinema gjatë javës. Craig thotë se ishte “vërtet i lumtur” por edhe i trishtuar pasi shikoi filmin me miqtë.

“Është më e mira ime,” tha ai për Bild. Filmi i 25-të i James Bond ishte planifikuar fillimisht të shfaqet në tetor 2019. Megjithatë, për shkak të ndryshimit të regjisorit dhe mbylljes së kinemasë gjatë pandemisë, data e shpërndarjes është shtyrë disa herë. Pas shtyrjes të së enjtes, një grup tifozësh të quajtur Team Bond madje filluan një fushatë për mbledhjen e fondeve për të parandaluar vonesën e shfaqjes.

Pak ambiciozë, ata kërkuan të mbledhin disa qindra miliona funte donacione për të blerë të drejtat për trilerin aksion dhe për ta sjellë filmin në televizion para Krishtlindjeve 2020. Por Craig thotë se transmetimi i filmit do të ishte një “katastrofë”. Filmi Bond është një ngjarje “epike” që kërkon festimin e duhur në kinema, tha ai.

Pas përfundimit me Bond, Craig dëshiron të fillojë aktin e tretë të jetës së tij, por në asnjë mënyrë nuk do ta përfundojë karrierën e tij të filmit. Sa i përket asaj se kush do ta pasojë atë si Bond, ai tha se nuk e di. Ndërsa nuk është më puna e tij, pranoi Craig, ai tha se aktori i ardhshëm do të duhej të ‘rishpikte’ Bond përsëri. Premiera botërore në Royal Albert Hall të Londrës u ndoq nga aktori kryesor, yje të tjerë të filmit, të famshëm të shumtë dhe anëtarë të familjes mbretërore britanike.

FOTO GALERI
1/8

Top Channel