Të paktën 3 persona kanë humbur jetën dhe 50 të tjerë janë lënduar pasi një tren doli nga shinat në Montana të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Disa vagonë u shkëputën nga lokomotiva rreth orës 16:00 sipas orës lokale në afërsi të fshatit Joplin. Sipas mediave të huaja në tren ishin 141 pasagjerë dhe 16 persona nga stafi.

Ekipet e shpëtimit kanë punuar për të evakuar pasagjerët, bëri me dije kompania. Ndërkohë që Bordi Kombëtar i Udhëtimit po heton për aksidentin.
Treni ishte duke udhëtuar nga Chicago për në Seattle dhe Portland.

FOTO GALERI
1/9
In this photo provided by Kimberly Fossen an ambulance is parked at the scene of an Amtrak train derailment on Saturday, Sept. 25, 2021, in north-central Montana. Multiple people were injured when the train that runs between Seattle and Chicago derailed Saturday, the train agency said. (Kimberly Fossen via AP)

Top Channel