Foto/ Arratisja e pabesueshme e 6 palestinezëve nga burgu më i rreptë izraelit

07/09/2021 01:59

Gjashtë të burgosur palestinezë nën mbulesën e natës u arratisën nga një nga burgjet më të ruajtura në Izrael, burgu Gilboa, pas së cilës policia izraelite nisi një kërkim masiv për të arratisurit.

Të burgosurit hapën një vrimë në qelinë e tyre që i çoi në një hapësirë ​​të zbrazët nën burg nga e cila ata pastaj gërmuan një mini-tunel drejt murit të jashtëm të ndërtesës, shkruan BBC.

Arratisja e tyre u vu re nga fermerët përreth të cilët i vunë re që vraponin nëpër ara. Mes të arratisurve është ish-udhëheqësi i Brigadës Al-Aksa, ndërsa pesë të tjerët janë anëtarë të Xhihadit Islamik. Një zyrtar izraelit i burgut e quajti arratisjen “një dështim të madh të sigurisë dhe inteligjencës”. Militantët palestinezë, nga ana tjetër, e quajtën grupin e arratisjes “një bëmë heroike”.

Burgu Gilboa ndodhet në veri të Izraelit dhe njihet për masa të rrepta të sigurisë. Një raport për një arratisje të mundshme u mor nga administrata e burgut nga fermerët aty pranë në mes të natës, pas së cilës filloi menjëherë numërimi i të burgosurve. Ajo u krye rreth orës 4 të mëngjesit, gjatë së cilës u përcaktua se gjashtë të burgosur ishin zhdukur. Besohet se palestinezët kanë ikur nga burgu duke hapur një vrimë në banjë. Jerusalem Post shkruan se ata përdorën një pirun të ndryshkur për të gërmuar.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel