Basha akuzon Ramën për helikopterët: Nuk përdoren për zjarret por për udhëtimet e kryeministrit

04/08/2021 15:08

Presidenti Ilir Meta ka lënë mënjanë gjuhën kritikuese  për keqmenaxhim të krizës së zjarreve  nga ana e qeverisë  teksa ka përshëndetur ndihmën e  ofruar nga Bashkimi Europian  për përballimin e situatës nga zjarret. 

Një ditë pasi i bëri thirrje instancave shtetërore  për organizimin e  operacioneve më efikase nga ajri, kryetari i shtetit  përmes një postimi bëri me dije se mirëpret aktivizimi i Mekanizmit të Mbrojtjes Civile nga Bashkimi Europian për Shqipërinë.  Në të njëjtën linjë ishte edhe kryetari i  Partisë Demokratike Lulzim Basha që e ka vlerësuar si një lajm të mirë në këto moment kritike për Shqipërinë ndihmën e BE-së.

Me herët kryedemokrati nuk i kurseu ndaj Edi Ramës se po përdor helikopterët  e ushtrisë  për udhëtime private ndërsa Shqipëria digjet nga flakët. Postimin e tij Basha e shoqëron me një foto të një helikopteri ku opozita  prej dy ditësh pretendon se brenda është kryeministri Rama.

Basha: Mirënjohje për punonjësit e emergjencave civile dhe forcat e ushtrisë që po përballen me flakët përgjatë këtyre orëve të vështira. Pamjet që i shfaqin teksa luftojnë me mjete rrethanore janë sa pikëlluese po aq sa indinjuese kur shohim se në të njëjtën ditë, Edi Rama, i heq përballjes me zjarrin helikopterin e ushtrisë, për ta përdorur për udhëtimet e tij. Kjo nuk është papërgjegjshmëri, por modeli me të cilin është keqqeverisur dhe varfëruar vendi.

Top Channel