SHBA në alarm nga varianti Delta, raportohen mbi 43 mijë raste të reja

22/07/2021 01:59

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 609.536, prej të cilëve 268 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Numri i të infektuarve deri më tani, sipas të dhënave të universitetit, ka arritur në 34.177.406, me 43.274 raste në 24 orët e fundit. Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me rreth 3,87 milionë raste të konfirmuara dhe 64.144 të vdekur.

Në SHBA deri më tani mbi 186,4 milionë persona kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19, kurse mbi 161,6 milionë dozën e dytë.

Top Channel