U ekzekutua në rezidencën e tij, dalin pamjet e sulmit ku u vra presidenti 52-vjeçar i Haitit

07/07/2021 14:30

Presidenti i Haitit, Jovenel Moise, u vra në një sulm në rezidencën e tij, në kryeqytetin Port-au-Prince.

Lajmin e bëri të ditur kryeministri në detyrë, Claude Joseph, ndërkohë që janë publikuar pamjet e atentatit të ndodhur, ku persona ende të paidentifikuar ‘mësynë’ në shtëpinë e tij dhe qëlluan mbi Presidentin.

Raportohet që nga ky sulm ka mbetur e plagosur edhe bashkëshortja e Presidentit.

Joseph tha se “janë marrë të gjitha masat për të garantuar qëndrueshmërinë e shtetit”.

Moise, 53-vjeç, ka qenë në pushtet që prej shkurtit të vitit 2017, pasi Michel Martelly dha dorëheqjen.

Ai është përballur me akuza për korrupsion dhe është sfiduar nga disa protesta anti-qeveritare.

FOTO GALERI
1/8

Top Channel