Festivali i Teatrit të Kukullave/ “Xinxifilo” rikthehet në Pogradec

17/06/2021 12:46

Festivali i Kukullave “Xinxifilo” është rikthyer përsëri në Pogradec pas 5 vitesh ndërprerje.

Natën e parë trupa e Pogradecit ka sjellë një shfaqje me personazhe  të dashur për vogëlushët.

Por përgjatë 5 ditëve të festivalit trupa nga qytete të ndryshme të vendit do të jenë pjesë ndërsa organizatorët synojnë që në vitet në vazhdim të kenë edhe pjesëmarrjen e trupave të huaja.

Për aktorët  e këtyre trupave  rikthimi për publikun e të vegjëlve mbetet një emocion i veçantë.

“Xinxifilo” është një prej aktiviteteve më të veçanta që Pogradeci ka zgjedhur t’i organizojë këtë verë me qëllim gjallërimin e sezonit turistik dhe tërheqjen e vizitorëve.

 

 

Top Channel