Samiti i Gjenevës midis Vladimir Putin dhe Joe Biden në 16 qershor nuk do të jetë një takim miqësor.

Si fillim, Rusia kohët e fundit përfshiu SHBA në listën e saj zyrtare të “shteteve jo miqësore”.

Të dy palët i përshkruajnë marrëdhëniet si në pikën e fundit dhe asnjëra nuk ka aktualisht një ambasador në vend; Zyrtarët e lartë rusë janë nën sanksione amerikane për gjithçka, nga aneksimi i Krimesë së Ukrainës deri te ndërhyrja e pretenduar e zgjedhjeve, dhe dy ish-marinsa amerikanë tani janë në burgjet ruse – një i dënuar 16 vjet i akuzuar për spiunazh.

Për më tepër, ka një moment në mars kur Joe Biden ra dakord me një intervistues se Vladimir Putin ishte “një vrasës”.

E megjithatë, të dy burrat do të takohen si presidentë për herë të parë, dhe disa në Rusi e shohin atë si një arritje më vete.

Është çështje statusi!

“Takimi i nivelit të lartë është i rëndësishëm për sa i përket simbolikës; ajo e vendos Rusinë në të njëjtën ligë me SHBA dhe për Putin simbolika nuk është e parëndësishme,” thotë Andrei Kortunov, drejtori i think-tank RIAC në Moskë.

Takimi vjen herët në kohën e Z. Biden në Shtëpinë e Bardhë, në udhëtimin e tij të parë jashtë dhe me kërkesën e tij – të gjitha pikët e bonusit shkojnë për Kremlin. Është gjithashtu një samit i plotë – jo një takim i shkurtër i bashkangjitur ndonjë ngjarjeje tjetër.

Dhe pavarësisht nga një axhendë e mbushur, përfshirë takimet në selinë e NATO-s në Bruksel të hënën, ka një interes të veçantë për ndalesën e fundit të Joe Biden në udhëtimin e tij evropian, atë  me Vladimir Putin.

“Putini padyshim që dëshiron të jetë i barabartë me presidentin e SHBA. Ai dëshiron të respektohet në kushtet e tij,” pajtohet analistja politike Lilia Shevtsova.

Historia dhe shpresat

Zgjedhja e Gjenevës si një mjedis i referohet një takimi të Luftës së Ftohtë në 1985: samiti i parë midis Ronald Reagan dhe Mikhail Gorbachev. Por ka pak mundësi që ngjarja e kësaj jave të përputhet me atë për raportin personal apo ‘shkrirjen’ politike.

Shtëpia e Bardhë e sot thotë se qëllimi i saj është një marrëdhënie “e qëndrueshme” dhe “e parashikueshme” me Rusinë.

“Një qëllim më i realizueshëm do të ishte të provohej se ku qëndrojnë” vijat e kuqe “të njëri-tjetrit,” sugjeron zonja Shevtsova, si dhe “një kuptim që dialogu është rruga e kthimit nga humnera”.

‘Nëse ata nuk po flasin, atëherë Rusia do të bëhet më e paparashikueshme, “argumenton ajo.

Disa në Rusi sugjerojnë që një armëpushim në “luftërat diplomatike” mund të jetë gjithashtu i mundur: SH.B.A. ka dëbuar dhjetëra diplomatë rusë dhe ka mbyllur dy komponente në vitet e fundit; tani misionet amerikane në Rusi do të ndalohen të punësojnë vendas, që do të thotë shkurtime dramatike të shërbimeve duke përfshirë vizat.

Moska mund të lejojë ambasadorin e saj të kthehet në Uashington si një lëvizje minimale.

‘Si një politikan racional, Putini do të dëshironte të ulte kostot dhe rreziqet që lidhen me këtë marrëdhënie kundërshtare”, beson Z. Kortunov.

Kjo përfshin sanksione ekonomike: raundi i fundit kufizoi aftësinë e qeverisë për të mbledhur fonde dhe hapa të rinj mund të arrihen më tej, duke shtuar më shumë tendosje të ekonomisë në një vit të rëndësishëm zgjedhor.

Ajo që Vladimir Putin nuk dëshiron, por është i përgatitur për të, është një leksion mbi të drejtat e njeriut – përfshirë rastin e Alexei Navalny, politikani i opozitës ruse fillimisht i helmuar dhe tani në burg.

Zyrat politike të Navalny dhe organizata anti-korrupsion sapo janë ndaluar si “ekstremiste” nga një gjykatë në Moskë, një vendim që lehtë mund të shtyhej deri pas takimit të nivelit të lartë.

Në vend të kësaj, koha duket se ka për qëllim të dërgojë një mesazh: se Vladimir Putin do të vazhdojë të shtypë mospajtimin dhe kjo nuk është çështje e Amerikës./BBC

Top Channel