FOTO/ Mori vaksinën Astrazeneca vullnetarisht, 18-vjeçarja në Itali humb jetën nga tromboza

11/06/2021 12:33

Dy javë pasi mori vaksinën e AstraZenecas, 18 vjecarja Camilla Canepa ka ndërruar jetë në Itali për shkak të një tromboze të rëndë në gjoks.

Vajza, e cila mëse e shëndetshme u imunizua në 25 maj pasi mori pjesë në të parën “open day” në Liguria, ku personave 18 vjec e lart iu kërkua të merrnin vullnetarisht vaksinën me vector viral.

Problemet u shfaqën në 5 qershor, kur vajza u dërgua në spital. Një ditë më pas, u operua për heqjen e trombës dhe reduktimin e presionit në kokë. Vajza përfundoi në reanimacion, dhe gjendja e saj nuk po ndryshonte. Pas vdekjes, prindërit kanë lejuar që organet e 18 vjecares të përdoren për të shpëtuar jetë të tjera.

Nga kjo do të përfitojnë 5 të sëmurë rëndë. Më herët, ekspertët kryesorë të shëndetësisë në Itali lëshuan një paralajmërim të ri që vaksina e Astra Zeneca të mos përdoret tek personat nën 50 vjec, pasi disda rajone të vendit ndërmorën nisma masive vaksinimi duke ofruar të rinjve dozat e papërdorura.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel