Pfizer-BioNTech premton 2 miliardë doza për vendet e varfra

23/05/2021 06:48

Partnerët amerikanë dhe gjermanë të vaksinës Pfizer-BioNTech premtuan një sasi prej 2 miliardë dozash të vaksinës së tyre për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme si pjesë e një përpjekjeje globale për të mbyllur hendekun e vaksinave midis kombeve të pasura dhe të varfëra.

Kreu Ekzekutiv i kompanisë Pfizer, Albert Bourla e bëri njoftimin në emër të partnerëve farmaceutikë gjatë Takimit Global të Nivelit të Lartë për Shëndetësinë të organizuar në Romë nga Kryeministri Italian Mario Draghi. Në takimin që kishte në qendër pabarazitë e vaksinave në të gjithë botën, merrnin pjesë anëtarë të Grupit të 20 fuqive ekonomike dhe Komisionit Evropian, krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian.

Zoti Bourla tha se një miliard dozat e para të vaksinës së tyre do të dorëzohen këtë vit dhe pjesa tjetër në vitin 2022. Kompanitë farmaceutike të SHBA-së Moderna dhe Johnson & Johnson gjithashtu premtuan dhurime përkatësisht prej 200,000 dhe 100,000 dozash. Bashkimi Evropian u angazhua të kontribuonte “të paktën” 100 milionë doza.

Drejtuesi i takimit, Draghi i quajti dhurimet “të konsiderueshme dhe për t’u admiruar”. Në hapje të takimit virtual, zoti Draghi vuri në dukje se nga gati 1.5 miliardë doza vaksinash që janë administruar në më shumë se 180 vende të botës, vetëm 0.3% janë shpërndarë në vendet me të ardhura të ulëta, ndërsa 85% në vendet më të pasura të botës.

Që kur filloi pandemia, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus ka paralajmëruar kundër asaj që ai e ka quajtur “nacionalizëm vaksinash”, në të cilin vendet më të pasura grumbullojnë rezerva vaksinash ndërsa vendet e varfra nuk i kanë ato. Ai ka thënë se pandemia nuk do të marrë fund derisa të vaksinohen qytetarët e çdo vendi. OBSH-ja administron mekanizmin ndërkombëtar të vaksinave COVAX, i cili u jep vaksina vendeve me të ardhura më të ulëta./VOA

Top Channel