Meghan Markle është votuesja e parë e familjes mbretërore britanike që ka votuar në zgjedhjet e SHBA-së.

Meghan dhe Harry nxitën reagime të furishme kur filluan zgjedhjet,  duke shkelur traditën shekullore që bën thirrje që anëtarët e Familjes Mbretërore të qëndrojnë politikisht neutral.

Sidoqoftë, ndërsa Harry nuk është në gjendje të marrë pjesë në zgjedhje sepse ai nuk është një shtetas amerikan, Meghan mezi priste të hidhte votën e saj, gjë që ajo e bëri përmes votimit me postë.

 “Meghan ishte një amerikane shumë kohë para se të ishte mbretërore. Ajo nuk do të humbte votën në këto zgjedhje pa marrë parasysh se ku jetonte”, tha një burim.

Harry mund të mos jetë në gjendje të votojë në të vërtetë në zgjedhje, por një burim i afërt i çiftit, i cili u zhvendos përsëri në Kaliforni me djalin e tyre Archie në fillim të këtij viti, tha se të dy ai dhe Meghan kanë pasur një ‘interes të madh’ për ngjarjet politike.

Edhe pse Meghan nuk është zyrtarisht mbretërore, pasi ka humbur statusin e saj si anëtare e vijës së parë të frontit kur ajo dhe Harry zgjodhën të largoheshin nga detyrat e tyre në fillim të vitit, ajo është personi i parë me një lidhje kaq të ngushtë me monarkinë që merr pjesë në një zgjedhje amerikane në historinë moderne.

Dukesha e Sussex-it së pari konfirmoi planin e saj për të votuar në zgjedhje përsëri në gusht gjatë një interviste me Marie Claire.

Meghan, e cila ka lindur në Los Anxhelos dhe ka të ngjarë të ketë votuar në shtetin e Kalifornisë, foli për rëndësinë e votimit.

FOTO GALERI
2/10

Top Channel