Pjesëmarrja në fazën e grupeve të Europa League do të mbetet një ëndërr për Tiranën. Skuadra e Emanuel Egbo u eliminua në raundin e playoffit të këtij kompeticionit nga Young Boys duke u bërë skuadra e fundit shqiptare që i tha lamtumirën kompeticioneve evropiane. Në Wandkorf Stadion, bardheblutë u dorëzuan lehtë kundrejt ekipit helvet teksa u mposhtën pastër 3-0 në një ndeshje që e mbyllën me 10 futbollistë.

Young Boys filloi të ushtrojë presion në portën e Tiranës që në minutat e para teksa pati disa tentativa. Bardheblutë arritën të rezistonin deri në minutën e 42 kur Young Boys gjeti edhe golin e avantazhit me Fassnacht që shfrytëzoi mjaft mirë një krosim nga krahu i majtë për të mposhtur portierin Bekaj me goditjen e tij me kokë. Me avantazhin 1-0 u mbyll edhe pjesa e parë e kësaj sfide.

Në pjesën e dytë gjërat për skuadrën helvete u lehtësuan akoma më shumë teksa verdhezinjtë shënuan edhe dy herë dhe protagonist u bë pikërisht Nsame pasi ishte pikërisht ai autori i golit te dytë dhe të tretë në minutat 52 dhe 64. Por makthi nuk mbaroi këtu për Tiranën që 3 minuta më vonë e pa veten në inferioritet numerik teksa Agustin Torrasa u ndëshkua edhe me kartonin e dytë të verdhë duke marrë automatikisht atë të kuq.

Për Young Boys u bë një lojë fëmijësh administrimi i rezultatit deri në fundin e këtij 90 minutëshi me skuadrën zvicerane që në fund siguroi pjesëmarrjen në fazën e grupeve të Europa League. Për Tiranën mbetet keqardhja që nuk pati forcën e duhur që të bëjë ëndrrën realitet, megjithatë bardheblutë kanë meritën që arritën deri në këtë pikë të kompeticioneve evropiane dhe kjo eksperiencë padyshim që do t’i shërbejë për të ardhmen.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel