Aktorja Naya Rivera vdiq nga mbytja aksidentale, thanë zyrtarët në Kaliforni pas një ekzaminimi pas vdekjes.

“Shkaku i vdekjes ishte mbytur, dhe mënyra e vdekjes është aksident,” tha ekzaminuesi mjekësor i Qarkut Ventura.

33-vjeçarja, Rivera u raportua për herë të parë e humbur të mërkurën e kaluar, pasi ajo kishte marrë me qira një varkë me djalin e saj katër vjeçar në Liqenin Piru, në veri-perëndim të Los Angeles.

Fëmija u gjet i vetëm dhe duke fjetur në varkë dhe më vonë i tha policisë nëna e tij nuk ishte kthyer kurrë pas notit në liqen.

Trupi i saj u gjet saktësisht shtatë vjet pasi bashkë-ylli i Rivera Glee, Cory Monteith, u gjet i vdekur në një dhomë hoteli në Vancouver me një dozë të tepërt të heroinës dhe alkoolit.

“Gjetjet e autopsisë janë në përputhje me një mbytje dhe gjendja e trupit është në përputhje me kohën kur ajo ishte zhytur.

“Në autopsi nuk u identifikuan lëndime traumatike ose procese sëmundjesh.

“Nuk ka asnjë indikacion nga hetimi apo ekzaminimi që droga ose alkooli luajtën një rol në vdekjen e saj, por ekzemplarët do të paraqiten për testimin e toksikologjisë”, thuhet në deklaratë.

Top Channel