Vijon të ulet me ritme domethënëse, numri i të prekurve me koronavirus në Kinë, vend i cili konsiderohet dhe si epiqendra e përhapjes botërore të këtij virusi vdekjeprurës.

Autoritetet në Kinë kanë mbyllur një nga spitalet e improvizuara për të prekurit nga koronavirusi.

Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë, konfirmon se në 24 orët e fundit janë regjistruar më pak se 200 raste të reja me Covid-19.

Shumë rajone në Kinë deklaruan se do të ulin shkallën e emergjencës pas vlerësimeve se rreziku është zvogëluar ndjeshëm.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, bëri me dije se epidemia në Kinë, arriti kulmin mes 23 janarit dhe 2 shkurtit dhe që atëherë rastet kanë rënë ndjeshëm.

Top Channel