Panik dhe çarje rrugësh/ Pasoja e tërmetit të fuqishëm në Kubë e Xhamajka

30/01/2020 14:10

Një tërmet me mangnitudë 7.7 të shkallës Rihter është regjistruar para dy ditësh në Detin e Karaibeve midis Xhamajkës dhe Kubës.

Sipas mediave të huaja, epiqendra e tërmetit ishte rreth 73 milje në veri-perëndim të Lucea të Xhamajkës. Tërmeti me magnitudë 7.7 të shkallës rihter ka goditur dhe jugun e Kubës.

Tërmeti ka sjellë dëme materiale, sipas mediave lokale jo të konsiderueshme. Gjithashtu, ka shkaktuar panik te banorët që kanë braktisur ndërtesat.

Ky është tërmeti i katërt me një fuqi të tillë në Karaibe që nga viti 2000, sipas meteorologut të AçuWeather, Jesse Ferrell.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel