Peru/ Gjenden 227 skelete fëmijësh, ekspertët: U sakrifikuan për fenomenin El Nino

29/08/2019 08:36

Mbetjet e 227 fëmijëve janë zbuluar në një vend në Peru, në atë që ekspertët besojnë se është vendi më i madh i sakrificave në botë.

Studiuesit kanë qenë duke gërmuar në Huanchaco, një qytet turistik me një plazh në veri të kryeqytetit Lima, që nga viti i kaluar.

Arkeologu Feren Castillo tha se fëmijët, të cilët ishin në moshë midis katër dhe 14 vjeç, u flijuan në një ritual për të nderuar perënditë e kulturës Chimu.

Mendohet se ata mund të jenë vrarë për të provuar dhe ndaluar motin e keq të njohur si fenomeni El Nino në rajon.

‘Ky është vendi më i madh ku janë gjetur mbetjet e fëmijëve të sakrifikuar,’ tha Castillo.

“Ata u sakrifikuan për të qetësuar fenomenin El Nino”, tha ai.

El Nino, që do të thotë djali i vogël në Spanjisht ose Fëmija i Krishtit kur kapitalizohet, është një model i ndryshimit të klimës që përfshin ngrohjen e pazakontë të ujit në Oqeanin Paqësor.

Peshkatarët në shekullin XIX filluan të përdorin termin kur vunë re ujërat që ngroheshin rreth kohës së Krishtlindjes.

Kjo ngjarje shoqërohet me efekte të dëmshme në peshkim, bujqësi dhe motin lokal nga Ekuadori në Kili.

El Nino ndodh në mënyrë të parregullt dhe nuk mund të parashikohet në të njëjtën mënyrë si modelet e tjera të motit siç janë batica, që do të thotë se mund të shkaktojë kaos për komunitetet.

Pas zbulimit të mbetjeve të 269 fëmijëve, studiuesit iu drejtuan gjithashtu fenomenit El Nino për shpjegim.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel