Zv/ministrja e Brendshme, Rovena Voda, deklaroi në studion e emisionit “Top Talk” se sipërfaqja e mbjellë në Shqipëri me kanabis është ulur ndjeshëm.

“Në vitin 2013 ka qenë 323,5 hektarë sipërfaqe e mbjellë me kanabis. Sot, vetëm 0,8 hektarë. Kjo sipas Guardia di Finanza”, tha zv/ministrja.

Kur u pyet nëse ka sërish kanabis në vendin tonë, Voda tha se “historia e kanabisit është një histori e mbyllur”.

Por, kur moderatori Denis Dyrnjaja iu drejtua zv/ministres duke i thënë se mos nuk po prodhojmë më kanabis pasi interesi ka kaluar te drogat e forta si kokaina dhe heroina, Voda tha: “Edhe kur është kultivuar kanabis, ka pasur sasi të sekuestruara të drogave të forta. Por, ka ndryshuar lufta pa kompromis dhe kontrollet e rrepta nga autoritetet. Skanojmë 100% çdo mjet që qarkullon mallra”.

Top Channel