Kina përgatitet për luftë kundër Koresë së Veriut

20/12/2017 19:06

Ndërsa tensionet rriten në lartësitë historike në Gadishullin Korean, SHBA dhe Kina kanë filluar të ndërmarrin hapa të paprecedentë për t’u përgatitur për skenarin më të keq.

Përtej kufirit të Koresë së Veriut në provincën kineze të Jilin, mediat shtetërore zhvilluan një stërvitje për mënyrën se si të mbijetojnë në një shpërthim bërthamor. Misioni nuk përmende Korenë e Veriut, por nuk ka nevojë.

Gjithashtu e reja në Jilin janë edhe pesë kampe refugjatësh të ndërtuara “për shkak se situata në kufirin e Kinës-Koresë së Veriut është intensifikuar kohët e fundit”, thuhet në një dokument të zbuluar nga New York Times. Kampet mund të strehonin mijëra koreanë të veriut, të cilët mund të zbarkonin nga përtej kufirit nëse fillon lufta.

Por përgatitjet e Kinës jo vetëm tregojnë një qasje mbrojtëse dhe të vëzhgimit. Forca ajrore e Kinës angazhohet në stërvitje përgjatë “rrugëve dhe zonave ku nuk ka ikur kurrë më parë” më parë këtë muaj, me avion mbikqyrës pranë Gadishullit Korean, sipas gazetës “Morning China”.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel