Viktimat e Barcelonës, të gjithë janë turistë

18/08/2017 00:00

Bruno Gulotta, 35 vjeç, u përplas nga furgoni i vdekjes në Barcelonë përpara syve të dy fëmijëve të tij. Eksperti italian i marketingut, i apasionuar edhe pas kulinarisë, ishte në Barcelonë për pushime me familjen. E shoqja e pa e tmerruar të gjithë skenën.

Tre prej 13 të vdekurve në “Las Ramblas” ishin shtetas gjermanë, sipas televizionit publik “ZDF”. “Spiegel Online” ndërkohë e shtrin në 16 shtete, gamën e personave të prekur nga atentati: Franca, Holanda, Belgjika, Italia, Irlanda, Greqia, Hungaria, Rumania, Maqedonia, Algjeria, Argjentina, Venezuela, Peruja, Kuba, Australia e Kina.

Holandezja Elke V., 44 vjeç, punonjëse e shërbimit postar ishte duke vizituar qytetin spanjoll bashkë me të shoqin dhe dy fëmijët, 11 dhe 14 vjeç. “Las Ramblas” njihet si zonë shumë e frekuentuar nga turistët.

Përkthyes të shumtë janë mobilizuar nga autoritetet spanjolle për të lehtësuar komunikimin me të plagosurit e shtruar në spital, ndërsa po përpiqen ende të saktësojnë sesa persona mund të kenë humbur.

Për momentin nuk ka ende asnjë gjurmë nga një shtetas kolumbian, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Nga të dhënat zyrtare rezulton se 26 qytetarë francezë janë lënduar nga sulmi në Barcelonë. 11 prej tyre janë në gjendje më të rëndë.

Kjo është arsyeja që shtyu ministrin e Jashtëm të Francës, Jean Yves le Drian të heqë dorë nga çdo angazhim tjetër, e të niset drejt Spanjës për t’u takuar me bashkëkombasit e përfshirë në atentat. Në mesin e të vdekurve janë edhe një burrë e një fëmijë spanjoll, mes të cilëve besohet të ketë lidhje fisnore.

Top Channel