Omani, një tjetër destinacion luksoz – Foto

11/05/2017 00:00

Të gjithë njohim dhe admirojmë Dubain, si një nga destinacionet më luksoze turistike, në botë, po shumë pak dihet për Omanin.

E vendosur në mes të Emirateve të Bashkuara Arabe, Arabisë Saudite dhe Jemenit, Oman është i pasur me histori dhe peizazhe të mrekullueshme, që ndryshojnë nga shkretëtira në male, në vijën bregdetare të mrekullueshme.

Ministria e Turizmit e Omanit, njoftoi kohët e fundit një plan që do ta bënte industrinë e turizmit një burim të madh të ardhurash për vendin, deri në vitin 2040. Plani parashikon krijimin e 80,000 dhomave, në formë hotelesh, shtëpish pushimi dhe ambientesh të integruara të turizmit, në të gjithë vendin.

Markat luksoze si Hotelet Anantara, të cilat tashmë kanë hapur dy resorte atje, janë duke pretenduar se kultura e vendit dhe topografia unike janë një barazim i madh për udhëtarët.

Më poshtë po ju sjellim 14 foto të shkrepura midis plazheve të Omanit, dunave të rërës dhe arkitekturës së mrekullueshme, çka e bën atë, vërtetë mahnitës

FOTO GALERI
1/15

Top Channel