Samsung lançon Galaxy S4, pa prekje, vetëm me shikim

15/03/2013 02:20

Samsung ka lancuar një smartphone, i cili lejon përdoruesit të kontrollojnë ekranin e tij 12,5 cm, duke përdorur vetëm sytë e tyre.

Galaxy S4 vjen vetëm 1 vit pas S3, një produkt i cili u shit në më shumë se 40 milionë njësi në mbarë botën.

Në një shfaqje me temë të Broduejit të ekzagjeruar në New York, kompania demostroi gjithashtu edhe aftësinë e telefonit celular për të bërë 2 foto të ndryshme në të njëjtën kohë.

Analistët parashikojnë se Samsung do të jetë sfiduesi më i madh i dominancës së Apple në lidhje me produktet e telefonisë së lëvizshme.

Galaxy S4 do të nxirret në shitje në të gjithë botën nga fundi i prillit.

Pas lancimit të tij, aksionet e Samsung ranë me 1,7% në Seul, gjatë së premtes, për shkak të shqetësimeve se tregu për risi të reja për këto tipe telefonash është rrafshuar.

Kreu i komunikimeve telefonike të kompanisë, JK Shin tha se 327 operatorë celularë në 155 vende do të marrin këtë celular. Në Britani, janë Vodafone, Three, Orange, T-Mobile dhe EE kanë bërë publike planet për të ofruar këto pajisje në rrjetet e tyre.

Përmes një serie pamjesh kryesore, firma koreano-jugore demostroi opsioni kryesor të telefonit, i cili ishte aftësia për t’u kontrolluar pa e prekur, por vetëm me shikim. Duke përdoru “Smart pause”, përdoruesi mund të ndalojë një video, vetëm duke hequr shikimin nga ekrani.

Ndërsa softi “Smart Scroll” analizon sytë e përdoruesit dhe njëkohësisht lëvizjen e kycit të dorës, në hulumtimin e email-eve apo përmbajtjeve të tjera.

Top Channel