Hollivudi njihet nga të gjithë si vendi më luksoz në botë, por këto foto tregojnë se para 100 vitesh zona që banohet nga njerëzit më të famshëm të biznesit të spektaklit nuk ka qenë aspak luksoze.

Përpara se industria e filmit të “zinte rrënjë” në Kaliforninë Jugore, Hollivudi njihej si Tinseltown, një fshat i vogël afër Los Angeles.

Në këto foto të vjetra, Hollivudi duket si çdo fshat tjetër i Amerikës, i rrethuar me fusha dhe i mbushur me kuaj dhe tregtarë frutash.

Ndërsa emri HOLLYWOOD i shkruar në kodër është parë për herë të parë në vitin 1923.

Top Channel