Kinë, koha e keqe vret 17 persona

18/04/2011 15:10

Të paktën 17 persona mbetën të vrarë dhe më shumë se 100 të tjerë të plagosur si pasojë e stuhive të dhunshme që goditën provincën e Guandongut, në jugun e Kinës.

Shërbimet e emergjencës bënë me dije se shkardhje dheu, rreshje të dendura shiu dhe erëra të fuqishme goditën kryeqytetin e krahinës, Guangshoun dhe qytetet e ndodhura pranë, Foshanin, Dongguanin dhe Zhaoqingun.

Viktimat u provokuan nga goditja prej objekteve të rëna nga lart apo të transportuara nga era apo nga shembja e mureve.

Sipas agjensisë “Xinhua”, të plagosurit janë 118. Krahina ëshrtë një prej më të industrializuarave në Kinë, por nuk ka lajme për dëmtime nëpër qëndra pune.

Top Channel