Strasburg, “Darka e Fundit”, vijon takimi mes paleve

20/05/2010 21:40

‘Darka historike e Fundit’ ne Strasburg per te ardhmen politike te Shqiperise ka nisur ne oren 20:45 te mbremjes se te enjtes. Fillimisht ne restorant ka mberritur kryetari socialist Edi Rama, perfaqesues te parlamentareve te majte, te djathte, komisioneri per Zgjerimin Shtefan Fyle, ndersa ne fund ka mberritur kryeministri Sali Berisha.

Takimi teper konfidencial, sipas gazetares se Top Channel ne Strasburg, zhvillohet ne katin e dyte te restorant “Crocodile”, ne nje salle te izoluar, te ciles eshte e pamundur t’i afrohesh.

Sipas burimeve konfidenciale, drafti qe do te propozohet ne takim eshte ai i dhene te marten pasdite. Ne draft thuhet se “PS-se do t’i jepet shumica ne komisionin hetimor parlamentar per zgjedhjet, opozita do te kete kryetarin, komisioni do te hape materialet zgjedhore e nese do te vereje parregullsi ne materialet zgjedhore, atehere ai do te kerkoje nje opinion nga Komisioni i Venecias, nese te hapen apo jo kutite e votimit”.

Duke iu referuar serish njoftimeve nga Strasburgu, socialistet europiane duket se kane negociuar me Ramen dhe me nje perfaqesues te kabinetit, qe nuk konfirmohet zyrtarisht, por mund te kete qene zevendeskryeministri Ilir Meta.

Burime konfidenciale jane shprehur disi skeptike, nese Berisha do te pranoje teresisht draftin.

Nderkohe zevendespresidenti i grupit te majte evropian, Hanes Svoboda deklaroi per Top Channel se eshte i bindur qe nga kjo tryeze, pavaresisht faktit nese perfundon sot, neser apo ne ditet e ardhshme, do te arrihet nje konsensus.

Top Channel