Semundja i preku kembet por ai nuk e braktisi koreografine. Mengjesi e gjen Sadi Halilin para ekranit te televizorit. Para se te niset ne pune ai preferon te kthehet pas ne kohe, ne ate kohe kur koreografi nga Librazhdi ishte lideri i valles.

Mbi karrocen e invalidit, 65 vjecari niset drejt Qendres Kulturore te qytetit. Aty e presin nxenesit e tij, valltaret e ardhshem te kesaj qendre modeste. Ne kete ambient bosh dhe te akullt, Sadi Halili eshte ne momentet e pergatitjes se grupit te valles per femije.

Ndonese i gozhduar perjetesisht ne nje karrige me rrota, ai kercen permes kembeve te vajzave dhe djemve qe i japin jete valles librazhdase. Ne kete sfide per te mos braktisur skenen, bashkeshortja dhe vajza jane mbeshteteset e tij me te zjarrta.

Brunilda, vajza e vetme ne kete familje valltaresh, eshte forca e Sadiut per te kapercyer cdo pengese pa nevojen e gjymtyreve. “U bera krahu i dathte i tij kur ne vitin 2001 ndodhi ajo qe ndodhi. Na i shpjegonte me duar ose me figura levizjet”, shprehet Brunilda.  

Ndersa Ferideja, bashkeshortja qe dikur ishte edhe partnerja e tij tregon se e gjithe jeta e Sadiut eshte nje valle qe nuk ndalet kurre. “Kam jetuar kaq vite dhe e dua fort e shume. Shoqerine e ka pasur shume afer dhe nuk e kane lene qe te rrije vetem. Edhe sot 65 vjec ai punon”, thote ajo.

Duke patur ne cdo kohe aktivitete ne repertorin e Sadi Halilit numerohen mbi 70 valle te krijuara dhe te vena ne skene. Ai u nda nga vallja tete vite me pare. Qe nga viti 2001 Sadi Halili eshte autori i valles dyshe mbarekombetare. Koreografi i shume cmimeve kombetare dhe nderkombetare, eshte nga te paktet artiste qe talentin e percjell falas te admiruesit e folkut.

FOTO GALERI
2/3

Top Channel