Turqi, partia filo-kurde bojkoton parlamentin

12/12/2009 20:35

Mbetet i larte tensioni ne Turqi pas vendimit te Gjykates Kushtetuese qe ka e ka konsideruar te jashteligjshme partine kryesore filo-turke te vendit, e cila akuzohet se ka lidhje me rebelet e PKK-se.

Deputetet e Partise se Shoqerise Demokratike kane lajmeruar vendimin per te bojkotuar parlamentin.

“Grupi yne eshte terhequr nga parlamenti dhe nuk do te marre me pjese ne punime”, thuhet ne nje komunikate per mediat.

Nderkohe kane qene te dhunshme perleshjet mes policise dhe manifestuesve ne qytetin me mazhorance kurde, ne juglindje te vendit.

Top Channel