Protestat ne Teheran, mbi 200 te arrestuar

08/12/2009 17:30

Serish protesta jane verifikuar sot ne universitetin e Teheranit, mes studenteve te opozites dhe mbeshtetesve te qeverise.

Sipas disa deshmive, ne proteste nderhyne forcat e rendit, te cilat perdoren gaz lotesjelles per te shperndare turmen.

Agjencia e lajmeve “Irna” ben te ditur se disa nga protestuesit kane gjuajtur me gure ndaj disa dritareve, duke thyer xhamat e tyre.

Sipas shefit te policise se Teheranit, Azizollah Rajabzadeh, 204 persona jane arrestuar gjate incidenteve.

Edhe diten e djeshme ne Teheran u regjistruan perleshje te dhunshme mes policise dhe manifestuesve te opozites, te cilit ishin mbledhur me rastin e dites se studentit.

Top Channel