Sulmet ne Irak, ekstremiste te lidhur me Al Kaedan

28/10/2009 01:05

Nje grup ekstremistesh te lidhur me Al Kaedan ka marre persiper sulmin e dites se premte ne Irak ne “Zonen e Gjelbert” ku gjeten vdekjen te pakten 160 persona dhe mbi 500 u plagosen.

Pergjegjesia eshte marre nga grupi i quajtur “Shteti Islamik i Irakut” ne nje faqe interneti te perdorur shpesh prej tij. Megjithate autoritetet irakiane kane shfaqur medyshje ne lidhje me autoresine e vertete te sulmit tragjik.

Nderkohe ekstremistet e “Shteti Islamik i Irakut” kane marre persiper edhe sulmin me autobomba te 19 gushtit ku gjeten vdekjen rreth 100 persona.

Top Channel