Pergjaket Pakistani, 80 viktima ne Peshavar

28/10/2009 11:05

Talebanet intensifikojne ofensiven guerrilase ne Pakistan dhe Afganistan. (UPDATE)

Pas atentatit ne Kabul ku humben jeten 12 persona, 6 prej te cileve punonjes te OKB-se, nje tjeter tragjedi eshte regjistruar, kete here ne Pakistan. Nje shperthim i fuqishem tronditi mengjesin e sotem tregun ne qytetin Peshavar ku 80 persona kane humbur jeten.

Sipas mjekeve te spitalit, pjesa me e madhe e viktimave jane femra, ndersa Al Jazeera shton se numri i te plagosurve ka shkuar ne 150, shume prej te cileve ne rrezik per jeten. Atentati perkon me mberritjen e sekretares amerikane te Shtetit, Hillary Clinton ne Islamabad.

“Shperthimi i fuqishem qe u shkaktua nga nje autobombe u degjua ne te gjithe qytetin”, deklaron nje zyrtar i policise, i cili shton se flaket nuk jane shuar ende. Peshavari eshte nje prej qyteteve me te shenjestruar nga talebanet, pasi vetem ne muajin e fundit jane shenuar plot 5 atentate.  

Top Channel