Masaker ne Kabul, vriten 6 punonjes te OKB-se

28/10/2009 08:40

Kabuli zgjohet nga zhurma e atentatit qe ka tronditur mengjesin e sotem punonjesit e OKB-se ne kryeqytetin afgan.

Bilanci eshte tragjik, 6 punonjes te OKB-se kane humbur jeten ne shperthimin qe ndodhi afersisht rreth ores 8:30 me oren lokale. Ngjarja ndodhi ne mes te qytetit ku tre atentatore te lidhur me bomba kane ekzekutuar me arme punonjesit nderkombetare por me pas u vrane nga forcat e sigurise.

Lajmin e ben te ditur nje zedhenes i Kombeve te Bashkuara qe shton se ne kete sulm jane plagosur edhe 9 persona, ndersa forcat e sigurise jane vene ne kerkim te nje femre punonjese te OKB-se e cila ka humbur gjurmet. Ne kete atentat kane humbur jeten edhe dy punonjes sigurie e nje civil.

“6 punonjes te OKB-se u vrane dhe te plagosurit jane 9, disa prej te cileve ne gjendje te rende shhendetesore”, shprehet zedhenesi Adrian Edwards, sipas te cilit, viktimat jane te githe te huaj. Ministria e Brendshme afgane ben me dije se atentatoret kane qene tre dhe ata ishin te veshur me uniforma policesh. Policia thekson gjithashtu se disa raketa te leshuara nga talebanet kane goditur nje hotel luksoz ne qender te Kabulit.

Top Channel