Kriza, Soros: Kina, liderja e re boterore

27/10/2009 21:40

George Soros, financieri i njohur ka bere te ditur se pas krizes “bota do te ndryshoje”.

Sipas Soros, i cili qe ne 1987 ne nje liber te tijin kishte paralajmeruar rrezikun e prishjes se ekuilibrit, ka deklaruar se “shekulli i SHBA-ve ka mbaruar dhe do te jete Kina qe do te jete shume shpejt liderja e botes”.

“Kina nuk eshte me nje viktime e kapitalit global, por eshte nje protagoniste”, shtoi Soros.

Top Channel