Afganistan, telebanet marrin persiper rrezimin e helikopterit

26/10/2009 12:15

Talebanet kane marre persiper rrezimin e helikopterit amerikan qe ka rene ne perendim te Afganistanit dhe vrasjen e 24 ushtareve te huaj.

Ne incident – ka bere te ditur NATO – humben jeten shtate ushtarake amerikane dhe tre civile, nderkohe qe ne nje perplasje mes dy helikoptereve ne jug te vendit kane humbur jeten kater ushtare amerikane.

Ne episodin e pare mjeti ka rene ne provincen e Badghis, por komanda e NATO-s ka bere te ditur se aksidenti nuk eshte shkaktuar nga zjarri armik.

Nderkohe telebanet kane denoncuar vdekjen e 14 civileve ne nje bombardim si dhe kane bere te ditur se kane shkaktuar edhe perplasjen mes dy helikoptereve ne jug.

Top Channel