Britani, nje mjek ne tre praktikon eutanazine

24/10/2009 13:55

Rreth nje e treta e mjekeve britanike kane nderprere kurimin dhe kane dhene ilace per te semuret ne gjendje shume te rende per t’i cuar me shpejt drejt vdekjes.

Lajmin e ka bere te ditur nje kerkim i universitetit “Queen Mary” ne Londer.

Studimi eshte kryer mbi 3733 mjeke dhe ne 211 raste ata kane pranuar se kane pershkruar ilace apo nderprere kura per te pershpejtuar vdekjen e pacienteve.

Ne 10 perqind te rasteve kerkesa ishte bere nga vete pacientet, te cilet kerkonin te vuanin me pak.

Top Channel