SHBA, 6 ne pranga per mashtrim financiar

17/10/2009 14:55

Presidenti i nje kompanie qe merret me menaxhimin e fondeve dhe pese bashkepunetore te tij jane arrestuar ne SHBA pasi akuzohen per perfitime ne menyre te paligjshme.

Keshtu, ne pranga ka perfunduar Raj Rajaratnam, themelues i “Galleon Group”, i cili akuzohet se ka futur ne xhepat e tij 20 milione dollare.

Gjashte personat e arrestuar akuzohen gjithashtu se kane siguruar ne menyre ilegale informacione te brendshme te kompanive te ndryshme, mes te cilave “Google”, “AMD” dhe “Hilton Hotels”.

Raj Rajaratnam eshte nje person teper i njohur dhe revista “Forbes” e ka futur ne listen e personave me te pasur te botes, duke qene se pasuria e tij shkon ne 1.3 miliarde dollare.

Mes te arrestuarve te tjere spikasin Rajiv Goel, drejtor i departamentit te investimeve strategjike ne gjigangin “Intel Capital”, si dhe Robert Moffat, zevendespresident i divizionit te teknologjise ne grupin “IBM”.

Top Channel