11 shtatori, Filipine, protesta kunder SHBA

11/09/2009 12:20

Ne Filipine perkujtohet sulmi terrorist i 11 shtatorit. Me mijera studente kane dale ne rruge por jo per te perkrahur Shtetet e Bashkuara por per te kundershtuar pranine e tyre ne Filipine.

Protestat jane zhvilluar para ambasades amerikane, ku prej aktivisteve jane hedhur thirrje se SHBA po minon sovranitetin e vendit.

Qe prej vitit 2002, ushtare te forcave speciale komando amerikane jane vendosur ne jug te vendit per te ndihmuar ushtaret Filipinas ne stervitjet ne kuader te luftimeve kunder terroristeve islamike.

Aktivistet mendojne se pjesemarrja ne luften kunder terroristeve lokale ka cuar ne shkeljen e te drejtave te njeriut dhe ne disa raste edhe ne perdhunime.

Top Channel