Obama prezanton ne kongres reformen e shendetesise

10/09/2009 08:45

Ne nje fjalim te mbajtur para Kongresit Amerikan, presidenti Barak Obama ka kerkuar mbeshtetje per reformen ne shendetesi qe po has ne debate te forta gjate koheve te fundit.

Kreu i Shtepise se Bardhe ka cituar nje leter te kongresmenit Ted Kenedi qe nderroi jete pak dite me pare, duke theksuar se tashme ka ardhur momenti per te kaluar nga fjalet ne vepra. Plani i Obamas parashikon nje siguri dhe stabilitet me te madh ne fushen e shendetesise per te pakesuar numrin e amerikaneve qe ende nuk jane perfshire ne skemat e sigurimit.

Per here te pare Obama shpjegoi deri ne detaje pikat e projektit te tij, qe u “shtrengon” kompetencat kompanive private dhe u jep frymemarrje qytetareve. “Askush ne SHBA nuk duhet te ngelet pa asnje dollar ne xhep sepse eshte i semure”, theksoi Obama, duke shtuar se kjo eshte nje reforme qe ka nisur qysh prej viteve ’80 dhe finalizimi i saj do jete kalimi i nje finishi historik. Nga ana tjeter, kreu i Shtepise se Bardhe siguroi republikanet e demokratet se kjo reforme nuk do ta rrise deficitin asnje qindarke. Por ne fjalen e tij, Obama ka ashpersuar shume tonet, pasi akuzoi kundershtaret e reformes si njerez qe perdorin taktika terroriste.

Kjo irritoi republikanet dhe ne nje moment, nje prej tyre uleriti: “Je nje genjeshtar”. Nga ana tjeter, Obama kerkoi te qetesonte situaten duke vene ne dukje se ka marre parasysh rekomandimet e ish rivalit te tij, John McCain, por thumboi republikanet, duke thene se shpenzimet per kete reforme nuk i kalojne ato te luftes ne Irak dhe Afganistan. Presidenti u shpreh ne favor te “opsionit publik” per krijimin e nje enti federal qe mund konkurroje kompanite private, por ai nuk la jashte mundesise se studimit edhe opsionet e tjera te ngjashme.   

Top Channel