Irlanda e Veriut, 300 kilogram eksploziv ne ane te rruges

10/09/2009 04:35

Policia e Irlandes se Veriut ka nisur hetimet per te ashtuquajturin nje sulm te mundshem terrorist pasi u gjeten mbi 300 kilogram eksploziv anes nje rruge.

Bomba kishte ne shenjester agjentet dhe punonjesit e sigurise, kryesisht oficere te larte.

Nje telefonate anonime njoftoi autoritetet me 1 shtator se ne afersi te qytetit te County Armagh rreth 1.5 kilometra larg kufirit me Republiken e Irlandes ndodhej nje ngarkese e stermadhe me eksploziv.

Hetimet kane niser ndersa nuk njoftohet ende per te dyshuar apo per te arrestuar.

Top Channel