SHBA, Gjykata e Larte, Sotomajor kryen betimin

08/08/2009 20:10

Kryetarja e sapozgjedhur e Gjykates se Larte Amerikane, 55 vjecarja Sonja Sotomajor ka kryer betimin duke marre zyrtarisht detyren.

Kryetarja e instances me te larte te gjyqesorit, e para me origjine hispanike eshte femra e trete qe behet nje nga 9 anetaret e perjetshem ne Gjykaten e Larte Amerikane.

Sotomajor u betua me duart mbi kushtetuten e mbajtur nga kreu ne largim Xhon Roberts, i emeruar nga administrata Bush. Konfirmimi per emerimin e Sotomajor erdhi diten e enjte nga Senati qe e pranoi propozimin e Obames me 68 vota pro dhe 31 kunder.

Top Channel