Britani, vdes veterani i Luftes se Pare Boterore

25/07/2009 19:45

I mbijetuari i fundit i Luftes se Pare Boterore, Harry Patch ka vdekur sot ne moshen 111 vjecare.

Zoti Patch hyri ne ushtri ne moshen 18 vjecare dhe luftoi ne betejat me te rendesishme ne vitin 1917, ku kane humbur jeten 70 mije ushtare britanike.

Ai eshte rritur ne Komb Daun, ne afersi te Bethit, dhe ka jetuar ne nje shtepi ne nje zone te qete te Somersetit, ne Uells.

Top Channel