Mars, zbulohen mbetjet e nje liqeni te madh

18/06/2009 03:20

Ne siperfaqen e Marsit jane gjetur gjurme te nje liqeni te madh te formuar rreth 3.4 miliarde vjet me pare ne nje kanion te gjate 50 kilometra.

Imazhet jane kapur nga sonda “Mars Reconnaissance Orbiter”, sipas astronomeve te Universitetit te Kolorados.

Kerkuesit e revistes “Geophysical Research Letters” mendojne se siperfaqja e liqenit ishte rreth 200 kilometer katrore dhe ishte i thelle deri ne 450 metra.

Top Channel