Qelizat e trurit na mbrojne nga alkooli

17/06/2009 19:50

Disa gota alkool dhe truri mund te vdese menjehere, por nuk duhet te shqetesohemi per kete i gjithe sistemi eshte i mbrojtur.

Nese ndonjehere e teprojme me pijen jane qelizat celebrale ato qe ndalojne alkoolin te penetroje ne tru, duke na shpetuar jeten. Ky sistem mbrojtes na ofron siguri edhe gjate momenteve qe biem ne gjume ne gjendje te dehur pasi ne mengjes zgjohemi sikur te mos kishte ndodhur asgje.

Zbulimi eshte bere nga University Hospital ne Heidelberg te Gjermanise dhe eshte publikuar ne “Journal of Cerebral Blood Flow and Metabolism. Sipas shkencetareve, nese nuk do te kishim mbrojtjen e qelizave celbrale, alkooli do sulmonte membranat qelizore qe do te shkaterroheshin brenda pak kohesh, gje e cila do na shkaktonte vdekjen e menjehershme. 

Top Channel