Gjeorgji, opozita perleshet me policine ne Tbilisi

29/05/2009 12:00

Perleshje te dhunshme jane regjistruar ne Gjerogji mes forcave te rendit dhe protestuesve opozitare. Tre police u plagosen ne ate qe vete zyrtaret e perkufizuan si nje lufte e vertete me protestuesit ne rruget e Tbilisit.

Protesta u mbajt jashte nderteses se parlamentit, ndersa policia njoftoi se ndaj forcave te saj eshte ushtruar dhune. Tjeter qendrim kane mbajtur demonstruesit, qe pohojne se jane qelluar me shkopinj gome. Protestat ishin me te dhunshmet qe prej 6 majit, ku dhjetera njerez u plagosen ne perleshje me policine jashte nje stacioni policor.

Por pavaresisht kembenguljes se protestuesve, presidenti Saakashvili thote se nuk do te jape doreheqjen. Protestat kunder presidentit startuan me 9 prill. Ai kritikohet per keqmenaxhim te konfliktit te vjetshem me Rusine dhe kufizim te demokracise.

Top Channel